Menu Zamknij

Yoga shows you the way

“Joga wskaże Ci drogę” Swami Vishnudevananda —

 

Yoga. Traktuję ją bardzo całościowo. Dużo można by pisać o korzyściach z praktyki jogi – i tak też było w moim przypadku, wyleczyła mnie z bardzo silnych bóli kręgosłupa. Usprawniła działanie wszystkich mięśni, wzmocniła działanie układu odpornościowego i innych miejsc ciała. Nauczyła mnie czym jest oddech, otworzyła na inteligencję oddechu, osadziła w ciele mojego powietrznego ducha. Pozwoliła zacząć zupełnie inaczej funkcjonować niż przed jej pojawieniem się w moim życiu. Każdy kto choć raz spróbował doskonale wie, zna uczucie w ciele, w duszy po praktyce jogi. Głowa, która bolała, przestaje boleć, miejsce, którego nie dało się ruszyć nagle staje się sprawniejsze, przestrzeń, której brakowało zaczyna się znajdować, umysł staje się spokojny, przychodzą rozwiązania “problemów”, samopoczucie poprawia się, wszystko do siebie pasuje, a przypływ energii pozwala na realizację tego, co chciało się zrobić, ale energii brakowało. Joga jest jak prysznic od wewnątrz, strumień, który zabiera to, co niepotrzebne i robi miejsce na nowe.

Transformująca wartość jogi jest nieoceniona. Sama jestem tego przykładem. Przez lata kiedy jestem jej uczniem i podaję dalej ucząc innych, widziałam niesamowite zmiany ludzi, którzy jej doświadczyli, doświadczają. Jest to dla mnie wciąż żywa materia, wciąż odkrywam kolejne warstwy połączeń ciała-ducha-umysłu. Transformacja, którą joga wspiera dotyczy każdego aspektu, wszystkich ciał: fizycznego, emocjonalnego, mentalnego aż po duchowe aspekty. Z transformacjami bywa różnie, czasem przychodzą niespodzianie, czasem przypadkiem(choć przecież nie ma przypadków;) czasem w wyniku postanowienia: tak chcę inaczej żyć, lepiej funkcjonować. Niemniej ważnym jest w tym wszystkim aspekt woli, zmiany przychodzą do nas przez cały czas, wszystko jest ciągłą zmianą, transformacja- to wybór i świadomość oraz świadomość wyboru.

Yoga znaczy UNIA, union, połączenie ale też –  jarzmo. Joga stanowi zestaw zasad i praktyk mających nałożyć “jarzmo”- dyscyplinę  ciała, umysłu, ducha łącząc je ze sobą w JEDNOŚĆ, spajając to, co osobiste z uniwersalnym, to, co śmiertelne z nieśmiertelnym. Joga zawsze prowadziła do wyższych stanów świadomości, w celu uzyskania transcendencji, ale też manifestacji i immanencji. Będąc cały czas w tym samym stanie świadomości blokujemy swój rozwój, ewolucję. Każda zmiana zadziewa się poza strefą komfortu. Potrzebujemy wejść tam, gdzie nas nie było, żeby odkryć, odsłonić potencjał, połączyć nasze jakości, scalić  istnienie w najbardziej integralny sposób. Każda praktyka, tak jak każde życie, każdy człowiek, jest głęboko indywidualnym doświadczaniem, oczywiście  kierują nami prawa uniwersalne, krew płynie w określony sposób, narządy ustawiają się właśnie tak w określonych asanach powodując dany efekt, niemniej zawsze podkreślam, że  TWOJA MATA DO JOGI, JEST TWOJĄ PRZESTRZENIĄ I TO CO TAM SIĘ ZADZIEJE ZALEŻY WYŁĄCZNIE OD CIEBIE, jak również to, jak później przeniesiesz to do swojego życia.

Integralność jogi jest jej kolejną fascynującą cechą. Pięć głównych zasad to : 1.prawidłowe ćwiczenia(asany) 2.prawidłowe oddychanie(pranayamy) 3.prawidłowa relaksacja(sawasana) 4.prawidłowa dieta(najlepiej wegetariańska) 5. właściwe myślenie i medytacja(wedanta i dhjana). Nie da się pominąć żadnego z nich by było efektywnie i autentycznie.

Joga pozwala na regenerację. Regulacja, balans jest czymś niezbędnym do życia.

 

” NASZE CIAŁO TO INSTRUMENT, NA KTÓRYM GRA BOSKIE TCHNIENIE

NASZYM ZADANIEM JEST UTRZYMANIE INSTRUMENTU W DOSTROJENIU

I SŁUCHANIE GŁOSU PRAWDY, KTÓRY PRZEZ NAS PRZEMAWIA”  Anodea Judih

 

Tak jak każda inna technologia, joga posiada własne metody badawcze i utrzymuje, że przy ich pomocy można dotrzeć do istoty, esencji. Zgodnie z filozofią jogi coś takiego jak substancja nieożywiona nie istnieje, ponieważ wszystko podlega Świadomości. Jeżeli istnieje ruch, musi również istnieć energia która go wywołuje. Właśnie ta energia jest podstawą życia. Umysł jest instrumentem, odbiornikiem, nadajnikiem, tłumaczem, podobnie jak zmysły. Nasza prawdziwa Natura jest czymś z głębszym. Każda dusza uczy się metodą prób i błędów, koryguje swoje pomyłki w czasie dróg życia. Wszelkie działania dobre czy złe przynoszą owoce w przyszłości, wszystko ma swoje konsekwencje. Przez różne doświadczenia uczymy się coraz więcej, a pogłębiając wiedzę chcemy również poznawać siebie, cel swojego życia.

Asany(pozycje jogi) powstały jako część bardziej zaawansowanych praktyk, ale można je wykonywać jako ćwiczenia fizyczne, terapeutyczne. Asany z założenia pomagają w redukowaniu napięcia, niepokoju w umyśle. Uzdrawiają ciało i przygotowują je do medytacji.  Jednakże nie dla wszystkich każda forma medytacji jest dobra, dlatego integralne podejście do praktyki jogi uwzględnia nasze rozmaite cechy, zdolności, potrzeby jak i indywidualny charakter.

 

Zapraszam serdecznie.