Menu Zamknij

Czakry i Dźwięk

W Sanskrycie słowo „czakra” oznacza KOŁO, gdyż czakry wydają się być obracającymi się kulami energii. To miejsca, w których spotyka się wiele linii energatycznych tworzacych struktury ciała. Pojęcie czakr występuje w wielu tradycjach, najbardziej powszechnie w Tybecie i tradycjach Hinduizmu, niemniej ich istnienie nie ma podłoża religijnego, jest raczej oparte na świadomości istnienia energii. Współcześnie istnieją liczne naukowe dowody, które rejestrują, mierzą oraz badają ich działanie.

Czakry są ośrodkami, które przyjmują, przetwarzają i transferują życiową energię (pranę, chi, qi).

To swoiste komnaty, w których energia z subtelniejszych planów staje się gęstsza, aż do zamanifestowania w ciele fizycznym. Brak równowagi w ciele można odczytać przez czakry. Często uzdrowiciele, którzy pracują z subtelną energią, mogą wykryć, wyczuć dysharmonię na poziomie czakr, zanim zamanifestuje się ona na poziomie fizycznym. I przywracając równowagę na poziomie czakr spowodować zniknięcie dysharmonii w ciele.

Następuje sprzężenie zwrotne między ciałem fizycznym, które jest ostatnim, najgęstszym a czakrami. Wszystkie struktury od najsubtelniejszych po najgęstsze są połączone. Przesunięcie częstotliwości pozwala stworzyć wyrównanie, dostrojenie, równowagę i przepływ.

Istnieje wiele czakr, poniżej krótki opis kilku z nich :

 1. Muladhara – podstawa, korzeń, znajduje się ona u podstawy kręgosłupa, symbolizuje żywioł Ziemi. Jej domeną jest grawitacja i stabilność, wsparcie, solidność, uziemienie. Jest połączona z nogami, stopami, kośćmi, jelitem grubym. Zajmuje się wtaczaniem energii w formę, penetracją ziemi, pobieraniem energii z materii, oraz wydalaniem tego, co zbędne. Odpowiada ona energii przetrwania.
 2. Swadhiszthana – własna siedziba, sacrum, znajduje się około trzech cali poniżej pępka, jest połączona z seksualną energią, genitaliami, jej żywioł to Woda, a zasada to biegunowość, ruch, przepływ, uczuciowość, zmienność, przyjemność. Części ciała za które odpowiada działanie tej czakry to: biodra, kość krzyżowa, brzuch, podbrzusze, wewnętrzne uda, kolana i stawy.
 3. Manipura(nabhi) – świetlisy klejnot, pępek, symbolizuje agni-tattwę(żywioł ognia), jej zasadą jest zapłon, aktywacja; celem: moc, mistrzostwo, celowość. Części ciała, z którymi jest połączona to: żebra, nadnercza, splot słoneczny, narządy trawienne. Używanie ruchu do wytworzenia energii i używanie biegunów do wytworzenia mocy, wzmacnianie woli przez dyscyplinę, równoważenie woli i poddania.
 4. Anahata – wewnętrzny dźwięk, znajduje się w okolicy serca i symbolizuje żywioł powietrza. Zasadą tej czakry jest równowaga. Właściwości to: delikatność, otwartość, ekspansja, integracja, promienność radość, protekcja,wsparcie, dawanie, przyjmowanie, pielęgnacja, przebaczenie, współodczuwanie, miłość. Narządy z którymi jest połączona to: serce, płuca, przepona, układ oddechowy, klatka piersiowa, żebra, łopatki.
  Serce stanowi wspaniały łącznik między tym co na dole i tym co na górze, między sobą a innymi, męskością i kobiecością, umysłem i ciałem.
 5. Wiśudddha – czakra ta leży u podstawy szyi, na wysokości gardła, jej domeną jest pierwszy z żywiołów – eter, dźwięk. Odpowiada za komunikację, empatię. Właściwości tego centrum to: harmonia, kreatywność, rezonans, ekspresja, spójność, dostrojenie, prawda. Części ciała z którymi jest połączona to: szyja, gardło, ramiona, język, jama ustna, uszy, ramiona.
  Wibracje duszy wyrażają się w postaci dźwięku. Komunikacja jest procesem wysyłania i przyjmowania informacji, świadomości od komórek, neuronów, po połączenia międzyludzkie, i kosmiczne.
 6. Adźna – umysł, pierwotna moc każdego bytu, umiejscowiona między brwiami, „trzecie oko”, domeną tej czakry jest : Światło, zasada to: dostrzeganie, luminesencja, oświetlanie, celem: wgląd, mądrość. Posiada takie właściwości jak: blask, piękno, koncentracja, stabilność rdzenia, wewnętrzne światło. Części ciała, z którymi jest połączona to: oczy, czoło, szyszynka. Koordynuje funkcje mentalne. Odpowiada za intuicję i zdolności psychiczne, wizjonerstwo, jasność, przenikliwość myślenia.
 7. Sahasrara – tysiącpłatkowy lotos, świadomość. Umiejscowiona w głowie, ciemiączko, jej narządy: mózg, cały układ nerwowy. Właściwości tej czakry to: cisza, obecność, inteligencja, wiedza, zrozumienie, łaska, oświecenie, szczęście, połączenie. Energia przebudzenia.

Nagrywamy każdą myśl, uczucie w systemie naszych czakr. Nasi rodzice są naszymi pierwszymi „programatorami”, dalej społeczeństwo, kultura, tak naprawdę – wszystko… Twój system przekonań tworzy „filtry”  i bezpośrednio wpływa na to jak widzisz świat. Kiedy ewoluujemy w życiu, ważnym jest porzucenie „starych” idei, tego co blokuje nasz przepływ, nie pozwala iść do przodu.

Kąpiel w dźwięku, masaż dźwiękiem w naturalny sposób otwiera nasze kanały energetyczne (nadis), możliwe jest odblokowanie, połączenie, podniesienie wibracji i dostrojenie.

Uzdrawianie jest zasadniczo sztuką przywracania harmonii, pozwala zjednoczyć się z naszą esencją. Twoja świadomość obserwuje i asystuje każdemu ewolucyjnemu wzrostowi jako duchowy byt.
Dźwięk współtworzy uzdrawiające równanie z różnych kierunków. Posiada efekt emocjonalny – który wpływa na neurotransmitery i neuropeptydy, hormony, co w efekcie pozwala włączyć do regulacji układ odpornościowy – czyli: naszego wewnętrznego uzdrowiciela.

Kiedy trafiliśmy tutaj na Ziemię naszym naturalnym stanem była czysta radość. To nasze kolektywne, urodzeniowe prawo by jej doświadczać, tak samo jak miłości, zdrowia, harmonii, obfitości. Jeżeli tego nie doświadczamy jesteśmy w dysonansie, nasza naturalna homeostaza jest zaburzona. We współczesnej cywilizacji, z wszystkim jej problemami, bardzo łatwo jest utknąć w negatywnych, niskich wibracjach, gdzie nie czujemy obecności Duszy i połączenia z Życiem.

Komórki ciała mogą być tak naprawdę w jednym z dwóch stanów: wzrostu lub ochrony. Logicznie rzecz ujmując możemy tylko być motywowani przez strach, który powoduje generalnie zamknięcie, izolację, albo możemy kultywować otwartość, miłość, współczucie, empatię, żyć w wymiarze transparentności, transformacji, harmonii komunikacyjnej.

 

Oferta tutaj